Karadeniz Fm Dinliyorsunuz

Karadeniz Fm Dinle

Karadeniz Fm radyosu hakkında

Ülkemizin ilk Karadeniz yöresel müzik öncelikli radyosu ünvanını taşıyan Karadeniz FM, 1994 yılında kurulmuştur. Vizyonu Karadeniz kültürünü yaşatmakta olan radyo 98.2 frekansı ile bölgede hizmet vermektedir. Türk Halk ve Sanat müziklerinin yanı sıra arabesk ve pop müziklerine sıkça rastlanabilirsiniz. İstanbul’dan yaptığı yayınlarla yayın hayatını sürdüren Karadeniz FM,  yerel çapta yayıncılık yapan bir istasyondur. Ağırlıklı olarak Karadeniz ezgilerine ve müziklerine yer veren radyo karışık tarz müzik yayınları da yapmaktadır. İstanbul dışında Sakarya, Bursa, Kocaeli Yalova ve Tekirdağ gibi illerde dinlenebilmektedir. Yayın içeriği sadece müzik programlarından ibaret değildir. Sohbet programları da en az müzik programları kadar ilgi görmektedir.

Karadeniz müzikleri yayınlayan istasyonlar arasında yoğun ilgi gören bir frekanstır. İstanbul  bölgesinde yayın yapan radyolar arasında ilk on başarısına sahip frekans istasyonundan biridir. Programlara gösterilen ilgi göz önüne alındığı zaman da radyonun yayınları aynı başarıyı göstermektedir. Yayınlarında Karadeniz insanının patrik zekasını, hayata ve olaylara bakışını bazen esprili, bazen ciddi fakat her zaman ruhumuzu okşayan bir bakış açısıyla yansıtmaktadır.

Yayınlanan müziklerde Karadeniz’in heyecanını ve coşkusunu bulmak mümkündür. En karakteristik yapısıyla, kültürü olaylara bakışı ve en ince, en naif yapısıyla bölge insanı bu frekansta kendini buluyor. Karadenizliliğin özü, beğenileri, coşkusu bu radyoya dizelere dökülmekte ve ezgilerle dinleyicilerin gönüllerindeki yerini almaktadır. Karadeniz FM dinle canlı yayınları bölgenin geçmişine ait türküleri haricinde, günümüzün güncel yöresel şarkılarını da playlistlerinde barındırıyor olması güncelliğe verilen önemin en büyük göstergesidir.

Radyo isminden çağrışım yaptığımızda dinleyiciler yalnızca Karadeniz müzikleri yanılsamasına kapılabilir. Seçilen müzikler tek düze ve aynı tarz müzikler değildir. Bazen duygusal ve içli bazen de gönüllere dokunuyor ve alıp götürüyor, hatıralarımızı canlandırıyor.  Çoğu zaman hareketli ve yöresel Karadeniz ezgilerinden bir resital sunuyor. İçiniz kıpı kıpır oluyor. Ayrıca yayın akışında bölge ezgileri de bir monotonluk oluşturmuyor. Bir yerel ezgi yerini bir Ege türküsüne veya bir İç Anadolu türküsüne bırakabiliyor. Bu da radyonun sunumlarını tekdüzelikten kurtardığı gibi dinleyiciye bir Türkiye türkü turu yaptırıyor. Bölge insanı için bu istasyon bazen bir yol arkadaşı bazen bir dert ortağı bazen de ezgilerine eşlik ettiği bir yareni oluyor. Benzer içerikli müzikleri yine yöreye ve Karnaval gruba ait olan Karadeniz Radyo dijital frekansından ulaşabilirsiniz.

Radyo Karadeniz FM İstanbul bölgesindeki karasal yayın dışında internet üzerinden de canlı yayın yapıyor olması frekansa ulaşımı kolaylaştırmakta ve ülkenin dört bir yanından dinleyici kitlesi oluşmasını sağlamaktadır. Frekansın sırf müzik yayınlarının yanında show içerikli oluşu, sohbetlerinin ilgiyle dinlenmesi , gönüllere hitap eden bir pusula vazifesi görmesi radyonun dinleyici kitlesinin her geçen gün artırmasını sağlamıştır. Akustik müzik yayını ve söyleşiler istasyonun ve yayınlarını kalitesiyle ilgili ipuçları vermekte. Geçmişe dair “Dedemin Plakları” programı ile eşsiz bir nostalji rüzgarı estirmekte ve geçmişi bu gün yeniden yaşatan bir misyonun temsilcisi olmaktadır.